2012 Oregon High School Best List

Here is the updated Oregon high school state best list through May 20. The OSAA 6A/5A/4A meet is Friday and Saturday in Eugene. The 3A/2A/1A was held over the weekend in Monmouth. Listings only include FAT performances except where noted (h).  * = national record

athletic.net Oregon | ESPN DyeStat Boys  Girls

(through May 20) û

BOYS

100m (10.35a) — Taylor Walcott, Marist, 10.74a; Reggie Coulter, Sunset, 10.79a; Sheldon Prince, Aloha, 10.81a; Xavier Coleman, Jesuit, 10.84a; Jeff Howard, Sprague, 10.88a; Justin Cornejo, Oregon City, 10.88a; Devaunte Hoffman, Gresham, 10.93a.

200m (21.13a/21.11aw) — Sheldon Prince, Aloha, 21.67a; Xavier Coleman, Jesuit, 21.92a; Jeff Howard, Sprague, 22.00a; Christian Wood, Aloha, 22.02a; Nate Halverson, Grant, 22.17a; Justin Cornejo, Oregon City, 22.21a.

400m (46.47a) — David Harris, Westside Christian, 48.73a; Harrison Leep, St. Mary’s (Medford), 48.84a; Christian Wood, Aloha, 49.39a; Nate Halverson, Grant, 49.55a; Michael Wilson, Summit, 49.60a; Tom Steelhammer, Bend, 49.62a; Austin Baker, Douglas, 49.63a; Briley Beaton, Sunset, 49.65a; Eric Zechnelly, Sunset, 49.66a.

800m (1:47.68a) — Alec Smith, Westview, 1:54.17a; Darland Jackson, Sheldon, 1:54.80a; Sean Clausen, Westview, 1:54.99a; Geremia Lizier-Zmudzinski, Forest Grove, 1:55.22a; Hayden Schaffner, Siuslaw, 1:55.28a; Blake Spencer, North Medford, 1:55.74a; Dylan McHugh, McNary, 1:56.33a.

1,500m (3:45.3e) — Dan Oekerman, Beaverton, 3:55.36a; Darland Jackson, Sheldon, 3:55.38a; Geremia Lizier-Zmudzinski, Forest Grove, 3:56.40a; Brett Willyard, Seaside, 3:56.85a; Nathan Normo, Lake Oswego, 3:59.54a; Julian Heninger, Lakeridge, 4:00.00a; Justin Rocereto, Southridge, 4:00.27a.

3,000m (8:03.67a) — Dan Oekerman, Beaverton, 8:36.87a; Matthew Campbell, Siuslaw, 8:37.22a; Brian Eimstad, South Eugene, 8:38.7h; Ryan Byrd, St. Helens, 8:41.56a; Nick Obletz, OES, 8:41.97a; Joseph Ewers, Central Linn, 8:42.40a; Alex Dillard, Dufur, 8:43.19a; Brett Willyard, Seaside, 8:43.28a.

110 hurdles (13.73a) — Jacob Petrie, Newberg, 14.51a; Sean McGetrick, Tigard, 14.52a; Tyrone Holmes, Eagle Point, 14.56a; Daniel Brattain, McNary, 14.69a; Danny Verdieck, Bend, 14.69a; Joe Delgado, Ontario, 14.71a; Ryan Cope, Jesuit, 14.75a.

300 hurdles (36.05a) — Eric Zechenelly, Sunset, 38.54a; Kodie Artner, North Medford, 38.62a;  Joe Delgado, Ontario, 38.73a; Sean McGetrick, Tigard, 38.88a; Ryan Cope, Jesuit, 39.14a; Zach Trask, Philomath, 39.40a; James McCahon, Forest Grove, 39.46a; Michael Wilson, Summit, 39.55a.

Shot put (77-2.75* indoor/73-5.25 outdoor) — Beau Brosseau, Oregon City, 61-1.25; Jefferson Jarvis, Hidden Valley, 61-0.50; Jeremy Moore, Tigard, 60-3; Jacob Foutz, Sheldon, 56-9.25a; Jonathan Treloggen, Gresham, 56-6.75a; Alex Balducci, Central Catholic, 56-1.25; Tyrone Holmes, Eagle Point, 54-11.

Discus (237-6*) — Jefferson Jarvis, Hidden Valley, 193-7; Jacob Foutz, Sheldon, 179-7; Dalton Milburn, Marshfield, 173-0; Oshay Dunmore, Newport, 169-3; Jeremy Moore, Tigard, 166-1;  Jarrad Schulte, Tigard, 163-10; Jonathan Treloggen, Gresham, 162-2.

Javelin (255-4*) — Cody Danielson, Newberg, 210-4; Selmar Hutchins, Roseburg, 207-7; Pancho Saldana, McLoughlin, 203-6; Justin Larson, Dayville, 201-8; Brady Doty, Prairie City, 200-3; Shane Brooks, Pleasant Hill, 199-2; Andy Rondema, Oregon City, 197-1.

High jump (7-3½) — Bradley Laubacher, Summit, 6-10; Kei-Jian Buckley, Century, 6-10; Rocky Tufty, Sunset, 6-8; Cole Hoberg, Prairie City, 6-7; Max Jette, Clackamas, 6-6; Tristan Anastas, Wilson, 6-6; Brandon Nash, Junction City, 6-6; Mitch Modin, Mountain View, 6-6.

Long jump (25-1¼) — Austin Baird, Marist, 23-5.25; Darnell Adams, Newberg, 23-1; Ryon Clement, Barlow, 22-10.50; Alex Sattley, Lincoln, 22-9.50; Tyler Reid, Churchill, 22-6; Joe Delgado, Ontario, 22-5.50; Mitch Modin, Mountain View, 22-4.50; DJ Napoli, Central Catholic, 22-4.25.

Pole vault (18-3*) — Dylan Johnson, Jesuit, 15-0; Deion Mock, LaPine, 14-10; Cameron Ericksen, Tualatin, 14-9; Jarom Youngblood, Oregon City, 14-7; Felix Devera, McMinnvile, 14-6; Joel Johnson, Bend, 14-6; Oshay Dunmore, Newport, 14-6; Dylan Seay, LaPine, 14-6.

Triple jump (51-0) — Jonathan Emerald, Springfield, 46-9.25; Marcellus Ramos, Nyssa, 46-3.50; Alex Sattley, Lincoln, 46-2; Nick Wilson, Grant Union, 46-0.50; Deontre Curry, Parkrose, 45-9; Shawn Hughes, Beaverton, 45-7; Chance Whitehurst, Grant, 45-7.

4x100m relay (41.45a) — Aloha 41.64a; Sunset 41.88a; Jesuit 42.72a; Oregon City 42.74a; Lake Oswego 42.88a; Tigard 42.92a; Sprague 42.93a; Central Catholic 42.98a.

4x400m relay (3:16.68a) — Westview 3:18.74a; Aloha 3:20.48a; Sunset 3:21.63a; Lakeridge 3:23.39a; Oregon City 3:23.40a; Summit 3:23.43a; Mountain View 3:23.87a.
GIRLS

100m (11.29a) — Dominique Keel, Westview, 12.01a; Margaret Paul, Barlow, 12.19a; Christy Wood, Lake Oswego, 12.27a; Ify Onyima, Gresham, 12.32; Taylor Coon, Sunset, 12.34a; Ashante Horsley, McMinnville, 12.46a; Madelyn Metzler, Marshfield, 12.49a.

200m (22.95a) — Dominique Keel, Westview, 24.51a; Ify Onyima, Gresham, 25.18a; Ashante Horsley, McMinnville, 25.23a; Christy Wood, Lake Oswego, 25.25a; Margaret Paul, Barlow, 25.40a; Taylor Coon, Sunset, 25.41a; Genna Settle, Estacada, 25.43a.

400m (53.93a) —  Ashante Horsley, McMinnville, 56.50a; Ariana Pumpelly, Tualatin, 56.58a; Tierra Barrett, Grants Pass, 56.95a; Krissy Hengesh, Lakeridge, 57.50a; Madison Leek, West Linn, 57.53a; Kelly Audiss, Roseburg, 57.64a; Aiyanna Cameron-Lewis, Crescent Valley, 57.73a .

800m (2:03.02a) — Paige Rice, St. Mary’s, 2:10.32a; Tess Michaelson, Lincoln, 2:11.21a; Piper Donaghu, Grant, 2:12.84a; Allie Mueller, Beaverton, 2:14.39a; Kristin Coffman, Tualatin, 2:14.39a; Ashley Maton, Summit, 2:14.8h; Paige Kouba, South Eugene, 2:14.82a.

1,500m (4:24.0) — Paige Rice, St. Mary’s, 4:25.28a; Ashley Maton, Summit, 4:27.38a; Sara Tsai, South Eugene, 4:28.73a; Erin Clark, South Eugene, 4:28.90a; Paige Kouba, South Eugene, 4:31.15a; Claire Devoe, Lincoln, 4:35.11a; Megan Fristoe, Summit, 4:35.17a; Morgan Anderson, Silverton, 4:37.73a; Sarah Hastings, Crater, 4:39.22a.

3,000m (9:39.9) — Paige Rice, St. Mary’s, 9:54.69a; Paige Kouba, South Eugene, 9:59.7h; Sara Tsai, South Eugene, 9:59.9h; Erin Clark, South Eugene, 10:00.3h; Maggie Schmaedick, Sheldon, 10:04.55a; Claire Devoe, Lincoln, 10:06.58a; Sarah Hastings, Crater, 10:08.89a; Morgan Anderson, Silverton, 10:09.52a.

100m hurdles (13.57a) — Rochelle Pappel, Churchill, 14.36a; Mackenzie Matthews, Jesuit, 14.37a; Claire Thomas, Molalla, 14.67a; Haley Crouser, Gresham, 14.82a; Madi Greenleaf, Lakeridge, 14.86a; Kara Wood, Marshfield, 14.86a; Kara Hallock, Lebanon, 14.90a; Madison Whitfield, South Eugene, 15.03a.

300m hurdles (42.58a) — Claire Thomas, Molalla, 43.85a; Madi Greenleaf, Lakeridge, 44.52a; Rochelle Pappel, Churchill, 45.03a; Emily Thompson, Hood River Valley, 45.14a; Cecilee Russell, Glencoe, 45.18a; Hallie Folsom, North Medford, 45.21a; Mackenzie Mathews, Jesuit, 45.23a.

Shot put (52-7) — Emmi Collier, Warrenton, 45-3.75; Cherilyn Bunker, Newport, 44-8; Haley Crouser, Gresham, 44-4.50; Jo-Anne Jessee, Cascade Christian, 42-4; McKenzie Warren, Sandy, 41-10.50; Mikayla Friend, Oregon City, 41-8; Anna Roshak, Mountain View, 41-7.75a; Kaylie VanLoo, Glencoe, 41-1.

Discus (162-1) — Ariel Oliver, McMinnville, 152-4; Melissa Ausman, Nyssa, 148-6; D’onna Robinson, Gladstone, 139-4; Sydney Johnson, Hillsboro, 138-4; McKenzie Warren, Sandy, 138-3; Kaylie VanLoo, Glencoe, 134-1; Tiffiny Rattanaphosy, Springfield, 130-8; Mikayla Friend, Oregon City, 130-5.

Javelin (181-2*) — Haley Crouser, Gresham, 181-2; Kaylie VanLoo, Glencoe, 155-6; Justine Rennekamp, Beaverton, 151-1; Stephanie Wells, Silverton, 147-8; Ellie Logan, Condon, 146-4; Tayler Feinauer, Glencoe, 145-6; Makena Schroder, Sandy, 145-0; Kyleigh Young, Lakeridge, 144-10; Bailey Bars, Hidden Valley, 144-9; Annie Whitfield, Sweet Home, 144-2; Kacie Hargett, Newport, 142-9; Maggie Eddings, Glide, 141-10.

High jump (6-¾) — Sara Almen, Santiam Christian, 5-9; Shelby Peterson, Century, 5-8; Sydney Eaton, Wilsonville, 5-8; Michelle Ellis, Hillsboro, 5-7.25; Alisha Bradshaw, Gladstone, 5-7; Elizabeth Venzon, Hidden Valley, 5-6; Rachel Proteau, West Albany, 5-6; Lucinda Howard, Summit, 5-6.

Long jump (19-10) — Shelby Peterson, Century, 18-5; Karley Baggerly, Canby, 18-4; Claire Thomas, Molalla, 18-3; Sierra Arlauskas, Jesuit, 18-2.75; Alyssa Neal, North Salem, 18-2; Emily Wisler, Tualatin, 18-1.50; Ashante Horsley, McMinnville, 18-0.50; Moriah Morton, Catlin Gabel, 18-0.

Pole vault (13-0) — Olivia Campbell, Hood River Valley, 11-9; Sara Small, Sisters, 11-8; Jill Doyle, Jesuit, 11-7; Lindsey Wright, Reedsport, 11-6; Makayla Sanders, North Valley, 11-4; Elizabeth King, St. Mary’s, 11-3.

Triple jump (40-7¼) — Alyssa Neal, North Salem, 37-9.25; Alexis Anderson, Neah-Kah-Nie, 37-8; Kalee Pratt, Hermiston, 37-6; Emily Wisler, Tualatin, 37-2.50; Elizabeth Venzon, Hidden Valley, 37-2; Moriah Morton, Catlin Gabel, 37-0.50; Sierra Arlauskas, Jesuit, 36-11; Michele Turney, Crescent Valley, 36-10.

4x100m relay (46.57a) — Hillsboro 48.64a; Jesuit 48.76a; Mountain View 48.80a; Sunset 48.82a; Century 48.84a; Barlow 49.03a; Lake Oswego 49.11a; Lakeridge 49.17a.

4×400 relay (3:49.97a) — St. Mary’s 3:54.82a; Grant 3:55.65a; Lakeridge 3:56.42a; Lincoln 3:58.63a; Tualatin 3:59.30a; Corvallis 4:00.18a; South Medford 4:00.37a.

OREGON BOYS ALL-TIME STATE BESTS (Outdoor)
100 – 10.35a: Thomas Tyner, Aloha, 2011.
200 – 21.13a: Ryan Bailey, McKay, 2007.
400 – 46.47a: Nathan Anderson, Benson, 2005.
800 – 1:47.68a: Elijah Greer, Lake Oswego, 2008.
1,500 – 3:45.3e: Galen Rupp, Central Catholic, 2004 (en route to 4:01.8 mile).
3,000 – 8:03.67a: Galen Rupp, Central Catholic, 2004.
110 HH – 13.73a: Bob Gray, David Douglas, 1988.
300 IH – 36.05a: Ken Scott, Aloha, 1979.
Shot – 73-5.25: Ryan Crouser, Barlow, 2011.
Disc – 237-6: Ryan Crouser, Barlow, 2011.
Jav – 255-4: Sam Crouser, Gresham, 2010.
HJ – 7-3½: Damian Olson, Bend, 1997.
LJ – 25-1¼: Jordan Kent, Churchill, 2001.
PV – 18-3: Tommy Skipper, Sandy, 2003.
TJ – 51-0: Latin Berry, Milwaukie, 1985.
4×100 – 41.45a: Aloha, 2011.
4×400 – 3:16.68a: Benson, 1990.

OREGON GIRLS ALL-TIME STATE BESTS (Outdoor)
100 – 11.29a: Margaret Johnson-Bailes, Churchill, 1968.
200 – 22.95: Margaret Johnson-Bailes, Churchill, 1968.
400 – 53.93a: Sasha Spencer, North Salem, 1997.
800 – 2:03.02a: Leann Warren, Crescent Valley, 1979.
1,500 – 4:24.0: Kim Roth, Sprague, 1982.
3,000 – 9:39.9: Kim Roth, Sprague, 1982.
110 HH – 13.57a: Bianca Mathabane, Lincoln, 2006.
300 IH – 42.58a: Janelle Joy, Milwaukie, 2001.
Shot – 52-7: Stephanie Horton, Tigard, 2005.
Disc – 158-9: Emilee Strot, Gresham, 2004.
Jav – 181-2: Haley Crouser, Gresham, 2012.
HJ – 6-¾: Joni Huntley, Sheridan, 1974.
LJ – 19-10: Michelle Reynolds, Churchill, 1987.
PV – 13-0: Sarah Sasaki, North Clackamas Christian, 1999.
TJ – 40-7¼: Sara Callier, Benson, 2005.
400R – 46.57a: Benson, 2003.
1,600R – 3:49.97a: Benson, 2003.

Previous post:

Next post: